Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową? To pytanie jest coraz częściej zadawane prze ludzi, nie tylko tych, którzy są zainteresowani w zaciągnięciu kredytu, ale także przez ekonomistów.  W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, co dokładnie rozumiemy przez pojęcie zdolności kredytowej oraz jak samemu można ją obliczyć, zanim skontaktujemy się z pracownikami banku. Zapraszam do lektury i zadawania pytań w razie ewentualnych wątpliwości.

Najważniejszą kwestię dotyczącą zdolności kredytowej są nasze zobowiązania, jakie udało nam się zaciągnąć do tej pory, czy to u innych instytucji Państwowych, czy u podmiotów prywatnych. Dlatego też, zanim udamy się do banku w sprawie prośby o otrzymanie kredytu, warto zastanowić się, czy nie uda nam się wcześniej spłacić obecnych zadłużeń, tak aby jak najmniej zobowiązań ciążyło na nas przed rozmową z bankiem.

Masz karty kredytowe lub rachunek osobisty ze sporem limitem debetowym? Niestety, taka informacja dla pracowników banku również może wpłynąć negatywnie na Twój całościowy rating przy obliczaniu zdolności kredytowej. Po prostu, jest to dla nich kolejne miejsce gdzie możesz się zadłużyć i chcieć spłacać, zamiast spłacać ich kredyt. Dlatego, albo pozbywamy się kart kredytowych albo ustalamy sobie niskie limity. To samo tyczy się kont osobistych.

Twoje zarobki. Ten punkt jest także bardzo ważny przy omawianiu obliczeń zdolności kredytowej. Dlaczego? Ponieważ bank chce mieć pewność, że będziesz mógł spłacić swoje zobowiązanie i w związku z tym musisz mu to udowodnić. Oczywiście w takiej sytuacji, na najlepszej pozycji są osoby znajdujące się na wysokich stanowiskach, zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Gorzej mają ci, którzy nie mogą się pochwalić takimi osiągnięciami i pracują na umowę o dzieło lub zlecenie. Warto pamiętać, że to jeszcze nic przesądzonego i jeśli wykażemy, że nasze dochody z ostatniego półrocza były więcej niż zadowalające, automatycznie urośniemy w oczach bankierów. Wiele osób pyta, czy premie lub dodatkowo mają wpływ na wynik obliczeń zdolności finansowych. Niestety tutaj, zasady są twarde i nieugięte. Można powiedzieć, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni” dlatego pojedyncze nagrody czy premie nie dodadzą nam dodatkowych punktów.

A więc czy jest coś co możemy zrobić w dość krótkim czasie i pomoże nam dostać pozytywną odpowiedź z banku? Tak, mam na myśli tutaj drugą osobę, tzw. „współkredytobiorcę” z którym będziemy dzielić spłacanie naszego kredytu.

Jak obliczyć zdolność kredytową:

1. Łączna ilość osób w gospodarstwie domowym

2. Łączny miesięczny dochód netto na całą rodzinę

3. Łączna wysokość miesięcznych rat obecnych kredytów

4. Wiek najstarszego kredytobiorcy

 

Tags:

piątek, Styczeń 27th, 2012 kredyt

5 komentarzy to Jak obliczyć zdolność kredytową?

 1. Mam takie pytanie. Otoz slyszalem, ze nie trzeba mowic prawdy odnosnie dzieci w rodzinei bo i tak bank nie bedzie mial mozliwosci sprawdzenia tego, czy to prawda?

 2. Rafał Sz. on Luty 23rd, 2012
 3. tez tak slyszalem, ale czy jestes na tyle odwazny zeby sklamac ze nei masz dzieci przy np kredycie hipotecznych na pol miliona? Bo ja nie.

 4. waldek on Luty 23rd, 2012
 5. No wlasnie chyba nie. Ale jakis mniejszy kredyt kto wie ;)
  ale pewnie wtedy to nie bedzie mial zadnego znaczenia.
  mimo wszystko dzieki za odp.

 6. Rafał Sz. on Luty 23rd, 2012
 7. a ja mam jeszcze takie pytanie, czy da sie jakos zataic inne kredyty?

 8. ludwik on Luty 23rd, 2012
 9. nie da sie.
  Wszystkie twoje kredyty sa zapisane w bazie BIK a do niej kazdy bank ma dostep.
  Chyba, ze masz z jakis prowidentow itp.

 10. niedasie on Luty 23rd, 2012

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.


Znajdziemy tani kredyt

wypełnij pola